Czy ostrzałki do noży warte są wydanych na nie pieniędzy?

 

Nie ma noża, który w miarę używania nie uległby stępieniu. Niestety minęły czasy, kiedy to po miejskich podwórkach krążył szlifierz z własną ostrzałką. Parę razy w roku pojawiał się taki pan i każdy mógł do niego zejść z nożami do naostrzenia, co po chwili zostało zrobione. Szlifierze podwórkowi zniknęli, ale noże nie przestały się tępić w naszych domach. Mimo też coraz lepszych technologii wytwarzania noży, wciąż po jakimś czasie wymagają one ostrzenia. Zatem do ich naostrzenia potrzebna jest ostrzałka do noży.

Jednak czy narzędzie takie sprosta zadaniu naostrzenia noży w naszym gospodarstwie? Czy nie jest to bezsensowny wydatek, który spowoduje jedynie naszą irytację przy próbie obsługi, a noże pozostaną w takim samym stanie?

 

 

Wszystko zależy od naszych umiejętności, rodzaju przyrządu, jaki zakupimy, a także materiałów, z jakich są noże do naostrzenia zrobione. Jeśli nie mamy doświadczenia w takiej czynności, jak ostrzenie noża, to nie kupujmy ostrzałki – tak zwanej stalki. Jest to po prostu pręt o odpowiedniej twardości, a używają go najczęściej kucharze, którzy mają sporą praktykę w ostrzeniu narzędzi kuchennych. Ostrzenie tu odbywa się przez przesuwanie ostrza noża pod właściwym kątem po powierzchni stalki.

Inaczej jest z ostrzałkami, które mają już ustalony kąt ostrzenia ze względu na swoją budowę. Są to na ogół niewielkie urządzenia, które mają wyznaczone miejsce, w którym ostrze noża należy przyłożyć i przesuwać tam i z powrotem do czasu naostrzenia ostrza. Ostrzałki takie mogą mieć element ostrzący wykonany z metalu, stali, ceramiki, czy z elementami diamentowymi. Jaki z tych materiałów wybierzesz ma znaczenie, gdy masz jakieś specyficzne ostrza noży. Na przykład do ostrzy ceramicznych nadają się ostrzałki diamentowe. Natomiast do ostrzenia typowych noży japońskich używa się kamieni wodnych. Kamienie takie mają różną ziarnistość i używa się kilka takich kamieni (najpierw o grubszej ziarnistości, a potem stopniowo coraz mniejszej), aby naostrzyć jeden nóż.

Zatem to, czy ostrzałka dla Ciebie będzie użyteczna, zależy głównie od tego, czy będziesz umiał i chciał się nią posłużyć. Ponadto, gdy urządzenie będzie zbyt skomplikowane w obsłudze, lub w przygotowaniu do ostrzenia stanie się urządzeniem zbyt trudnym do wykorzystania i w rezultacie może leżeć nie ruszane w szafce.

 

 

Istnieją też domowe sposoby ostrzenia narzędzi, które możemy wykorzystać w awaryjnych sytuacjach. W tym celu możemy wykorzystać kamienny parapet, schody, czy nawet kubek porcelanowy, jednak należy je traktować, jako absolutnie awaryjne rozwiązanie, bo nie jest to łatwy sposób ostrzenia narzędzi.

Dlatego doradzamy, aby jednak zadbać o zaopatrzenie się w niewielką, zgrabną, o łatwej obsłudze ostrzałkę do noży, taką aby materiałami wykonania odpowiadała ostrzeniu posiadanych noży. Gdy zaopatrzymy się w takie narzędzie, to ze względu na prostotę użycia, łatwe przechowywanie i niewielką cenę będzie ono warte wydanych pieniędzy.