Moje ulubione polskie czerwone wino

Czerwone wino to trunek specjalny. Nie tylko chętnie jest spożywane jako ulubiony trunek przyjęć, czy jako dodatek do potraw, ale też niesie ze sobą wiele zbawiennych składników dla naszego zdrowia. Spożywane zatem z umiarem może wspomagać nasze zdrowie. Na przykład zawarte w trunku procyanidiny poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego. Poprawa krążenia za sprawą resweratrolu zaś wpływa na odżywienie mózgu, rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko udaru. Zawarte w czerwonym winie flawonoidy za to wspomagają organizm przed zapadnięciem na cukrzycę typu 2, a antyoksydanty ograniczają ilość bakterii występujących w jamie ustnej.

Niezależnie jednak od zbawczych składników na nasze zdrowie, pijemy czerwone wino, bo je po prostu lubimy. Przedstawiam więc moje ulubione czerwone wina rodem z polskich winnic. Polskie winnice, to wciąż nowość w naszym kraju, ale niejedna z nich zdążyła już sobie wyrobić markę na skalę naszego kraju. Nasza rodzima produkcja wina to jednak ułamek produkcji unijnej i, choć branża ta się rozwija bardzo dynamicznie, wiele jeszcze czasu upłynie zanim poznamy polską markę o znaczeniu na przykład marki Cote-Rotie.

 

 

Chcę zatem przedstawić wino z Polski rodem pochodzące z winnic koło Krosna Odrzańskiego uprawiane przez Francuza, który zamieszkał w Polsce. Guillaume  Dubois, właściciel winnicy, „złapał bakcyla” na kilku specjalistycznych, winiarskich kursach w Szampanii i od ponad 15 lat sadzi winnice i produkuje wina. Pierwszą udaną próbę stworzenia czerwonego wina musującego podjął w 2014 roku. W wyniku tej próby powstało wino GostArt. Jest to musujące, czerwone wino gronowe o wytrawnym charakterze. Powstało ono ze szczepów Riesling, Pinot gris i Pinot blanc i jak sam twórca o nim mówi, zostało stworzone według szkoły francuskiej. Właściciel twierdzi, że za smak wina odpowiada lokalny terroir jego winnicy. Na potwierdzenie jakości trunku wino zostało nagrodzone złotym medalem na o VII Ogólnopolskim Konkursie Win o nagrodę „Grand Prix – Winobranie 2016”.

 

 

Winnica Dębogóra jest producentem wina Rondo 2008. Jest to wytrawne wino o ciemnoczerwonej barwie. W aromacie wyraźnie można wyczuć zapach takich owoców, jak wiśnie, maliny, śliwki i owoce leśne. Aromat uzupełnia zapach suchych liści oraz chleba i tytoniu. Wino jest zrobione w 100% z odmiany Rondo, a czas jego dojrzewania w dębowych beczkach wynosi od 4 do 6 miesięcy. W końcowym efekcie zawiera ono 13% alkoholu.

 

 

Natomiast Pinot Noir 2013 to produkt Winnicy Srebrna Góra. To czerwone wino zawiera niewielką ilość tanin i ma aromat poziomki, maliny, czereśni i czerwonej porzeczki na tle korzennych przypraw. Doskonale smakuje do przystawek, takich jak wędliny i pasztety, a także dań z makaronu i risotta. Ale można je podawać również do ryb, cielęciny czy ptactwa. Wino reprezentuje odmianę Pinot Noir 100% i zawiera 12,2% alkoholu.