Najlepsze polskie wina

 

Do niedawna trudno było mówić o winie z Polski. Tradycja wytwarzania win w południowej Polsce całkowicie upadła jeszcze w XVI w, choć rejony Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska oferowały dobre warunki do uprawy winorośli.

Obecnie możemy zaobserwować odradzanie się polskiego winiarstwa i zaczynają powstawać nowe winnice nie tylko we wspomnianych regionach, ale też na Podkarpaciu i w Małopolsce. Co więcej, okazało się, że warunki do uprawy, w wyniku ocieplania się klimatu, są również sprzyjające w wielu innych regionach, również na północy kraju.

Współcześnie winnice powstają w takim tempie, że produkcja win w ciągu kilku lat wielokrotnie się pomnożyła. Obecnie szacuje się, że uprawy pod winnice w Polsce zajmują około 900 hektarów. Choć nadal nie jesteśmy znaczącym producentem wina, to jednak w latach 2015/16 wyprodukowaliśmy 5,1 tysięcy hektolitrów, a rok później już 7 tysięcy.Warto jeszcze dodać, że produkcja Unii Europejskiej utrzymuje się na poziomie 165 mln hektolitrów wina rocznie.

Również wina powstające w naszych winnicach nie ustępują tym z najbardziej znanych, europejskich ośrodków. Wszystko zależy od wiedzy, zaangażowania i pomysłowości producentów wina. Polskie trunki charakteryzuje doskonały aromat, wysoka jakość i profesjonalne wykonanie.

 

 

Wśród trunków produkowanych na naszych rodzimych ziemiach są zarówno białe, jak i czerwone napitki, a także obecnie chętnie wybierane – wina różowe. Reprezentantem takiego, bardzo dobrego w smaku wina jest wino Vinifi rodem z Winnicy Płochockich. Winnica ta, umiejscowiona w województwie świętokrzyskim, ma powierzchnię 4 hektarów i uprawiane są w niej takie odmiany, jak vitis vinifera -Traminer i Zweigelt, oraz hybrydy Rondo, Sibera, Bianka i Seyval Blanc. Wino Vinifi powstało ze szczepu Zweigelt, jest to wytrawna odmiana o nasyconej barwie i orzeźwiającym, lekko kwaśnym smaku. W bukiecie wyczuwa się delikatny aromat truskawek, malin i rabarbaru. Wino to polecane jest na letnie dni, szczególnie do potraw z drobiu i sałatek.

 

 

Winnica nad Jarem natomiast to miejsce koło Sandomierza, gdzie winnica powstała w 2009 roku na obecnie uprawianych 81 hektarach. Powstają tam wina białe z odmian winorośli Bianca, Muskat, Hibernal, oraz czerwone z Regent, Rondo, Zweigelt. Wino Regelt 2012 rodem z tej winnicy to doskonały trunek wyprodukowany z dwóch rodzajów winorośli o aromatach owoców i innych, leśnych zapachów. To wytrawne, czerwone wino sześć miesięcy leżakuje w beczce, by nabrać gładkiej i wyrazistej struktury z miękkimi taninami.

 

Natomiast doskonałe, białe wino Wino Passage Cuvee pochodzące z winnicy Equus z okolic Zielonej Góry to trunek odmiany Riesling, Solaris i Johanniter. Uważny degustator wyczuje tu nutki dojrzałych brzoskwiń, melonów, gruszek i ananasów. Wino to dojrzewa przez kilka miesięcy, aby stać się doskonałym dodatkiem do owoców morza, ryb, sałatek i potraw z makaronu.